Çeyizlik iğne oyası örnekleri

Asırların eskimeyen el işi sanatı iğne oyası ile yapılmış en güzel çeyizlik örnekler. Bayanların en çok beğendiği modeller arasından ilk 50’ye girenleri paylaştık, hep beraber iğne oyasını gelecek nesillere taşımak dileğiyle…

İğne oyası yazma

Yıllar geçse de yazma oyası gelin sandıklarındaki yerini koruyacak ve yeniliğini hiçbir zaman yitirmeyecektir. Kültürümüzün geçmişten bugüne aktarılan, özellikle bayanların ilgi alanı olmuş iğne oyası bir kültür mirasımızdır. İğne oyasının diğer el işlerinden farklı olarak sahip olduğu zarafet ve sadeliği ile her zaman kendisine yer bulmakta ve dikkat çekmektedir.

Çeyizlik iğne oyası örnekleri (9)

İğne oyasına olan talep o kadar çok ki yüzlerce farklı modeli vardır. Hayal gücünü kullanan elişi severler sürekli olarak yenilerini üretmektedir. Kendini sürekli olarak yenileyen iğne oyasının bu yüzden modası hiçbir zaman ölmemiştir.

Çeyizlik iğne oyaları (resimler)

Yazma kenarları iğne oyasının başlıca kullanım alanıdır, bahsettiğimiz gibi Türk kızının çeyiz sandığını çoğu parçada işlenerek süslemektedir. Bunun dışında danteller, havlular, mendil kenarlarına, el örmesi aklınıza gelebilecek her ürüne, abajur uçlarına, teşbihlere, hayal gücünüzün alabileceği her dekora iğne oyasını kullanarak süsleme yapabilirsiniz. İğne oyasında yeni modeller yapmak, meydana getirdiğiniz modeller kullanacağınız yeni yerler bulmak sizin hayal dünyanızla doğru orantılı olarak sınırsızdır. Birkaç model iğne oyasını bilen biri zamanla el yatkınlığı kazanarak kendisi yeni bir model kazandırabilir. Sitemizde de yeni iğne modellerine dair bilgileri sürekli olarak takip edebilirsiniz. İğne oyası severler için yeni modelleri sürekli olarak toplamaktayız ve modellerin nasıl çıkarılacağı konusunda da yazılar paylaşılmaktadır. Modelleri sitemizden bakarak çıkarabilir, aklınıza takılan yerleri sorularla giderebilirsiniz.

Çeyizlik iğne oyaları modelleri (video)

İğne oyası modellerine her ilimiz kendine has yeni modellerde eklenmektedir. Örneğin Mersin iğne oyası, Trabzon iğne oyası, İzmir iğne oyası, Muğla iğne oyası , Gümüşhane iğne oyası ve Bayburt iğne oyası bunlardan başlıca modellerdir. Özellikle hanımlar iğne oyası havlu örneklerine sürekli yeni modeller eklemektedir. Sadece havlu ile kalmayarak ev dekorunda kullanılan her bir örtü her bir malzemede iğne oyasının iğne oyasıhayat bulduğunu görebiliriz. El becerisinin ve hayal gücünün görsele döküldüğü bu işlemede yaratıcılığın ucu bucağı yoktur. Son zamanlarda kullandığımız eşyalara da iğne oyasının kombine edilmesiyle harika ürünler ortaya çıkmıştır. Teşbihlerle kombine edilen iğne oyası çok yüksek bir rağbet ve talep görmektedir. Tesbihlerdeki imamenin görevini alan model eklenerek göz kamaştırıcı bir tesbih ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra kullanacağız modelle kolye uçları ve boyunluklar yapabilir tarzınızı aksesuarlara taşıyabilirsiniz. Özellikle de son yıllarda moda dergilerinden eksik olmayan boyunluklar çok dikkat çekmektedir. Siz de kendi modelinizi ve renginizi kullanarak farklı modellerde boyunluklara sahip olabilirsiniz.

Görüldüğü üzere iğne oyasının kullanım alanı hayal dünyasının kullanım alanı gibi sınırsızdır. Sadece istediğiniz modeli doğru belirlemeniz yeterli. Peki, istediğiniz modelleri nasıl bulacak ve yapımını nasıl öğreneceksiniz. Bu konuda sitemizi takip ederek düzenli paylaşımlarımız sayesinde her yeni modelden anlık haberdar olup, yapılışı hakkında bilgi alabilirsiniz. Ciddi anlamda emek, dikkat ve özverili bir çalışma isteyen iğne oyasına yeni başlayacak olanlar kolay modelleri tercih ederek el alışkanlığı edinebilirler. Genel olarak zor bir el işi olsa da zamanla kazanılan el alışkanlığından sonra zor modeller kullanılarak ortaya çıkan benzersiz modelin verilen zahmete değeceği görülecektir. Çeyiz sandıklarının özellikle baş listesinde yer alan yazma ve havlulara işlemek üzere çok zarif ve havlunun tarzını ortaya çıkaran modeller oluşturabilirsiniz. Hatta bu el sanatınızı kendiniz için gelir kapısı dahi yapabilirsiniz. Çeyiz için havlu hazırlayanlar kendi imkânı yoksa oyasını başkalarında temin etmektedir. Siz de bu sanatınızı müşteri potansiyeline pazarlayabilirsiniz. Yepyeni ve farklı iğne oyası örnekleri için sitemizi takip ediniz. Gelişime açık olup, kendinizi yenileyerek gündemde kalmayı da başarırsınız. Son olarak unutmayalım ki bir kültürü bir arada tutan ortak değerleridir. Kültür mirasımız olan el işlerini nesillerimize de aktarmalıyız. Unutulmamalıdır ki geleneğinden haberdar olmayan bir nesil geleceğe yürüyemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir