El örgüsü patik modelleri

Bugün ki konumuza örgü sanatının en temel parçalarından birisi olan patik modelleri ile devam ediyoruz. Hobi sever hanımlar için en güzel örgü patik modelleri ile kapsamlı bir resim galeri oluşturduk yeni fikirler ve öneriler için patik görsellerimizi incelemenizi öneriyoruz.

Bazılarımız ne giyerse giysin ayakları ısınmaz. Çünkü alışmıştır sıcacık örgü patiklere ve hiçbir ürün örgü patiklerin verdiği sıcaklığı, rahatlığı vermez. Geleneksel bir kültür olarak sayabileceğimiz örgü patikleri eskisi gibi her bayanın elinde göremiyoruz. Ama bu kültürü yaşatmak isteyen ve benim gibi örgü yapmayı seven hanımların hala tığları, şişleri ellerinde.

Örgü patikler

Patikler desen ve renk açısından oldukça zengindir. Tek renk patik örülebileceği gibi iki renkli veya karışık renkli örülebilir. Türk kazak motiflerinin yer aldığı patik örgü modelleri vardır. Bunun yanında boncuklu, nakışlı, çiçekli, şekilli(kedi, köpek, ayakkabı gibi şekiller),taşlı patikler de yapılabilir.

Örgü patikler

Her tarza hitap eden sağlığımızı koruyan patikler aynı zamanda şıklığımızı da artırıyor. Marifetli ve yaratıcı bayanların ördüğü birbirinden güzel ve farklı patik örgülerden size uygun olanı bulabilirsiniz.

Patiklerde tığ ve şiş seçimi:

Patikler özel patik tığları ya da patik şişleri ile örülebilmektedirler. Örülecek olan patiğin modeline, kalınlığına, örülecek ipe göre tığ ve şiş seçimi yapılır. Kalın bir patik örülecekse yüksek numaralı bir tığ tercih edilir. İnce ip ile örülen patiklerde ince şiş ve tığlar tercih edilir. Çoğu patikler iki şiş ile örülürken Tunus işi örgü patikler 5 şiş ile örülmektedir.

El örgüsü patik modelleri yeni örnekler

Örgü Patiklerde Renk ve Model Seçimi

Seçtiğiniz rengin güzelliği aslında patiğin şıklığını artırıyor. Patiğin modeli güzel bir renk ile birleşince ortaya çıkıyor ve “Ben patik sevmem” diyenleri bile cezp edebiliyor. Ekru, krem, mor, pembe, siyah, hardal sarısı, fuşya patiklerde öne çıkan renklerdir. Klasik tarzdaki patikleri beğenmeyen hanımlar için babet tipi örgü patik modelleri, işlemeli örgü patikler, boncuklu patikler alternatif olabilir.

Örgü patikler

Hanımlar tarafından sıkça tercih edilen örgülerden biri de Tunus işi örgü patiklerdir. Tunus işi örgüler oldukça süslü ve hareketlidirler. Canlı renkleri ve bıcır bıcır şeyleri sevenler Tunus işi örgü patikleri tercih edebilirler. Bu patiklerin çorap, konvers, boncuklu, fiyonklu, şeritli gibi farklı çeşitleri vardır.

Örgü patik modelleri arasında en çok dikkat çekenlerden biri de bebek patikleridir. Bebek patikleri iplerin yumuşacık dokusu, hanımların marifetli elleri ve üstün yaratıcı zekalarıyla birleşince ortaya harika ürünler çıkıyor. Siz de kendiniz için ya da bebek bekleyen arkadaşlarınız ve akrabalarınız için bebek patiği örüp hediye edebilirsiniz. Emek verdiğiniz bu hediye eminiz ki bebeklerin en çok kullandığı eşya olacaktır.

En basit örgü patik modelinin yapılışını anlatacak olursak;

İki şiş alıyoruz. Şişimize 32 ilmek attıktan sonra 10 haraşo örüyor ve 1 düz örüyoruz. Bu sırayı takip ederek 25 defa aynı işlemi tekrarlıyoruz. Bunun ardından 1 ters, 1 düz lastik örüyoruz. Bu işlemi de 20 defa tekrarlıyoruz. Burun kısmını büzerek patiğimizin arka ve ön kısmını iğne ile dikiyoruz.

Örgü patik modelleri video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir