İğne oyaları

Yapımı oldukça zor olan iğne oyası dünyada Türk danteli ismiyle bilinmektedir. Genellikle ipek iplikle ve iğne yardımıyla yapılan üç boyutlu desenlerden oluşmaktadır. İğne oyası çoğunlukla tek başına kullanılan bir oya türü değildir. Herhangi bir tekstil ürününün, en çok da eşarpların kenarlarına dikilir. Eşarp kenarlarının süslenmesi amacıyla kullanılan iğne oyaları geleneksel bir el sanatı olmanın yanı sıra oldukça değerli örgülerdir.

İğne oyaları nadirde olsa tek başlarına kullanılabilirler. Özellikle büfe örtüsü, salon örtüsü gibi ürünlerde kullanımı görülebilmektedir.

İğne oyası

Sizler için hazırlamış olduğunuz en yeni iğne oyası modellerimiz;

İğne oyası yapımı itibariyle oldukça zor olmasıyla el emeği göz nuru tabirini birebir karşılayan bir dantel çeşididir. Günümüzde yapımı azalsa da Anadolu’da birçok kadın hala iğne oyası motiflerini yapmaktadır. Oyanın kullanıldığı eşarplar Anadolu’nun bazı kesimlerinde hala başa takılmaktadır. Özellikle gelinlerin çeyizlerinde iğne oyası motifli ürünlere rastlamak mümkündür. Birçok kadın iğne oyası üretimini ticari yönden değerlendirerek satışını yapmak üzere üretmektedir.

Değerli Tokat yazmasına yapılan iğne oyaları sadece kullanım için değil, ticari olarak da kadınlar tarafından yapılıp satılmaktadır. Ciddi bir pazarı olan iğne oyaları kadınların ev bütçesine katkı sağlaması için ideal örgülerden birisidir. Yapımı zor olmasından ötürü değeri yüksek olan iğne oyaları özellikle ipek iplikle yapılmışsa değeri ciddi mana da artmaktadır. Geleneksel bir sanat olan iğne oyası yapan kişilerin sayısı bir dönem azalsa da iğne oyasının değeri ve ticari getirisi sebebiyle tekrar revaçta oyalardan birisi haline gelmiştir.

İğne oyası yapımını öğrenmek zahmetli olsa da bir kere öğrenildiğinde kolay bir şekilde yapılabilen iğne oyası motif başlama işlemi motife göre farklılık göstermektedir. İğne oyası yapımlarında tığ, cetvel gibi aparatlardan yardım alınabilir. İğne oyası başlama parmak yoluyla da yapılabilir.

İğne oyası modelleri

İğne oyaları modası her sene değişen, farklı desen ve renklerin öne çıktığı tasarımlarla hayat bulmaktadır. İğne oyasını kendileri kullanan kadınlar kıyafetleriyle uyumlu renk örtüleri tercih etmektedirler. Günlük takılan yazmalardan başka iğne oyaları namaz örtülerinde de tercih edilmektedir. Düze renk şifonun üzerine işlenebilen iğne oyalarından başka basma kumaşa ve ipek eşarplara da iğne oyası işlemesi yapılmaktadır. Kullanım yerine göre belirlenen motifler çok renkliden az renkliye değişmektedir.

Tamamı tek renkle yapılabilen iğne oyaları renkli eşarplara işlenirken, renkli iğne oyaları düz renk eşarplara işlenmektedir. Bazı tercihlerde iğne oyaları renkli yapılarak kendi renklerine uyumlu renkli eşarplara da işlenebilmektedir. Düz renkli eşarplara ise kendisinden bir renk koyu ya da açık renkli iğne oyası örülebilir. İğne oyası genel itibariyle parlak renk ipliklerle yapılmaktadır. Işıl ışıl görünümüyle ön plana çıkan iğne oyası yazma ürünlerinden çok dikkat çekerek tüm ilgiyi kendisinde toplamaktadır.

Takılan eşarba değer kazandıran iğne oyaları düz beyaz eşarplarda yeşil, pembe ve mor gibi renklerin harmanlanmasıyla yapılabildiği gibi pembe, sarı, yeşil renklerle de kullanılabilmektedir. Salkım tanaler biçiminde motiflendirilen iğne oyalarından başka çiçek desenleri iğne oyalarına damga vurmuştur. Çilek motifi, üzüm motifi, çan motifi, zürafa motifi gibi motiflerden başka birçok çiçek motifi de iğne oyalarında kullanılmaktadır. Papatya, menekşe, gül desenlerinin birebir aynıları ya da çevrelerine ek almış olarak benzerleri iğne oyası ürünlerinde tercih edilmektedir. Bu tip iğne oyaları iki boyutlu olarak yapılabileceği gibi üç boyutlu olarak da tasarlanarak kabartmalı kullanım sağlanabilir. Üç boyutlu tasarımlar kolalanarak harika bir tasarımın ortaya çıkması sağlanır.

Eşarp kenarlarına işlenen iğne oyalarının haricinde toka yapımında, takı yapımında, havlu kenarı işlemesi olarak, mutfak peçetelerinin kenarlarına, salon takımlarının kenarlarına da iğne oyası işlenebilir. Atacağınız düğümlerle mevcut motifleri yapabileceğiniz gibi kendinize özgü farklı tasarımlarda iğne oyası modellerinde yaratılabilir.

İğne oyası örnekleri

2017 iğne oyası modelleri içerisinde senenin popüler renkleri olan kırmızı ve pembenin ağırlığı görülmektedir. Geçtiğimiz yıllardaki sadelik modası iğne oyalarında da yerini canlı ve göz alıcı renklere bırakmıştır. Mor, pembe gibi renklerin yanına işlenen krem ve açık kahve gibi tonlar yerini canlı maviler ve yeşillere bırakmıştır. 12 renk olan yazma türlerinin tamamında kullanılan iğne oyaları yazma desenlerine benzer şekilde tasarlanmaktadır. Takı tasarımlarında da tercih edilen iğne oyalarından kolye, küpe, bilezik, halhal yapımında yararlanılmaktadır. Tespih imamesinin ucuna da işlenebilen iğne oyası tasarımları sevgiliye, babaya, eşe dosta verilebilecek en güzel hediyelerin başında yer almaktadır.

İğne oyası hakkında bilinmeyenler

İğne oyası yapımlarında duyguların dantele aktarıldığı düşünülmektedir. Özellikle bu oyanın düğüm atılarak yapılıyor olması sevgiliye, hasrete, isteğe, umuda ve dileklere ulaşmak için yapıldığı fikrini doğurmuştur. Bu nedenle iğne oyaları sadece süs eşyası olarak değil, yapan kişinin duygu ve düşüncelerinin aktarıldığı bir sanat eserine dönüşmüştür. Bu sebeple iğne oyaları bir kendini ifade etme biçimi olarak hayat bulmuştur. İğne oyalarında bir yumak ipek iplik kullanılarak, iğneyle atılan minik düğümler biriktirilir ve belirli şekillerin oluşması sağlanır. İğne oyasında kullanılan bu düğümler üçgen ve kare biçimindedir.

İğne oyalarında esas olarak ipek iplik kullanılmakla birlikte naylon, pamuklu ipliklerde de iğne oyası modelleri yapılabilir. Ayrıca boncuk, pul, naylon gibi süsleme araçları iğne oyalarına eklenerek farklı tasarımlar ortaya çıkarılabilir. Oyaların tamamlanmasının ardından şeklin tam olarak ortaya çıkabilmesi için iğne oyası kolalanmaktadır. Türk sanatı olarak kabule dilen iğne oyaları, Türk danteli olarak tüm dünyada bilinmektedir. Anadolu’da çok eskilere dayanan iğne oyası geleneğine dair bulgulara rastlanırken, Avrupa ülkelerinde ‘oya’ sözcüğüyle ilgili bulgulara rastlanmamıştır.

One thought on “İğne oyaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir