iğne oyası çiçek yapımı ve örnek modeller

iğne oyası sevenler ve marifetli hanımlar olarak en çok zorlandığımız iğne oyası çiçek yapımı hakkında bilgiler ve örnek modeller paylaştık başarılı bir oya için fikirlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz.

İğne oyası çiçek yapımı

İl olarak çiçeğimizi yapmaya başlamak için elimize bir kere ipi doluyoruz ve çözülmemesi için ipe parmağımızla bir kere düğüm atıyoruz. Daha sonra elimizi dolayarak oluşturduğumuz halkaya beş tane zürafa atıyoruz. iğne oyası çiçeğinin yapraklarını büyük yapmak isteyen zürafaların sayısını arttırabilirler. İpin ucuna bıraktığımız uzun kısmı çekerek zürafaları bir araya topluyoruz ve daha sonra çiçeğimizin borusunu yapmaya başlıyoruz.

iğne oyası çiçek modelleri (10)

Zürafaların üzerinden bir sıra dönerek ikinci sıramızda zürafaları büzüp küçük küçük zürafalar yaparak borumuzu dönüyoruz. İstediğiniz uzunluğua gelene kadar bu işlemi tekrarlayınız. (ideal olanı 12 sıradır) 12.sıradan sonra çiçeğin yapraklarını yapmaya başlıyoruz. İkişer ikişer zürafaların içinde yapraklarımızı yapacağız, zürafaları çoğaltarak iki zürafanın içine 4 zürafa yaparak birinci sıra soldan arttırma ikinci sırayı sağdan arttırma yaparak 8 sıra çıkıyoruz.

iğne oyası çiçek örnekleri (1)

Daha sonra 3’e düşürüp bir göz yaparak bitiriyoruz. Böylece birince yaprağımız bitmiş oluyor. Bu şekilde 4 adet yaprak yapıyoruz her yaprağın sayısı aynı olmalıdır. 4 yaprak bittikten hemen sonra büyük boy çiçeğimizi yapmaya başlıyoruz. İlk başta yaptığımız gibi istediğimiz renk de bir ipi elimize dolayarak parmağımızda düğüm atıyoruz aynı yaprakta yaptığımız gibi 8 zürafa yapıyoruz ve bir defa dönüyoruz. Sonra tekrar boru şeklini vererek 11 sıra çıkıyoruz yükseldikten sonra borunun şekli ortaya çıkıyor.

iğne oyası çiçek modelleri 2015

Çiçeğimize yine 2 zürafa üzerinden başlıyoruz 2 zürafanın üzerine çoğaltarak 4 zürafa yaptıktan sonra sağdan ve soldan arttırma işlemi yaparak 8 sıra çıkıyoruz. 9 sırada tekrar soldan arttırma yapıyoruz 3 zürafa yapınca geri dönerek 2 ve 1 e düşürüyoruz. Bu şekilde bir yaprağın içinde 4 tane üçgen dalgalar yapmış oluyoruz. 3 genlere gelindiğinde 4 tane iğne oyası çiçek yapraklarımızı bitireceğiz. Yapraklarımız bittikten sonra ilk yaptımız yaprağın içine sonraki yapraklarımızı yerleştirerek çiçeğimizi bitirmiş oluyoruz.

İğne oyası çiçek modelleri

iğne oyası çiçek örnekleri ve yapılışı hakkında bilgiler verdik artık galerimizde paylaştığımız örnekleri inceleyebilirsiniz. En güzel modelleri sizler için seçtik umarım beğenirsiniz.

iğne oyası çiçek örnekleri video

Resim galerimizdeki örnekleri videodan slyat şeklinde izlemek istermisiniz? Değerli kullanıcılarımız için resimleri slyat yaptık ve paylaştık videomuzu izlemek için üzerine dokunmanız yeterli.

İğne oyası son zamanların en çok konuşulan el işleri arasın yer almaktadır. İğne ile neler yaratabileceğinizin farkına varmak adına doğru adreste olduğunuzu belirtmekte fayda var. İğne oyası herkesinde bildiği gibi oldukça dikkat çeken ve örnekleri ile herkesi büyüleyen eserler ortaya çıkarmaktadır. İğne oyasından yapımı en çok tercih edilen desenler arasında gül motifleri yer almaktadır. Yapımı son derece kolay ve görünüşü de oldukça zarif olan iğne oyası çiçek örnekleri tüm bayanların ilgi duyduğu noktalar arasında baş göstermektedir. Modelleri içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli kural ise çiçeğin bir bütün olarak düşünülüp her şeyiyle değerlendirilmesidir.

iğne oyası çiçek

Oraya çıkarmak istediğiniz çiçek morfindeki renk geçişlerinde son derece yumuşak olmanız, örneğinizin bir bütün olarak göze çarpmasına zemin hazırlayacaktır. Aynı şekilde birbirinden güzel örnekler içerisinden seçiminizi gerçekleştirdiğinizde motife uygun bir renk tercih etmeniz ve bu rengin kullanacağınız zeminde kendini gösteriyor olması da son dikkat etmeniz gereken diğer noktalar arasındadır. İğne oyası çiçek modellerinin geçmişine bakıldığında iğne oyasının varlığından beri kendini gösterdiği ve el işine meraklı bayanların gözdesi olarak bu güne kadar taşındığı dikkat çekmektedir. Her dönemde bir yenisi ile karşılaşılan iğne oyalarının modası geçmek bilmemiş ve iğne oyası ailesine her geçen zamanda yeni örnekler eklenmiştir. Böylelikle genişleyen iğne oyası çiçek modelleri arasında çeşitlilik artmış ve zevklere göre yeni modellerin seçiminde kolaylık sağlanmıştır. Kimileri büyük örneklerden hoşlanmakta kimi bayanlar ise havlularını süslemek amacıyla küçük ve sayısı diğerlerinden fazla olan iğne oyası çiçek modellerini tercih etmektedir. İğne oyasının zarifliğini göstereceği çiçek modelleri ile bir an önce buluşmak isteyenlerin doğru adreste olduklarını belirtmek isteriz.

Görüş ve önerilerinizi bizlere iletişim bölümümüzden veya yorum kısmından bizlere bildire bilirsiniz.

4 thoughts on “iğne oyası çiçek yapımı ve örnek modeller

  1. Ipin üstündeki tulbent lik oyalardan almak istersek satarmisiniz sizinle nasıl irtibata geçebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir