İğne oyası modelleri 2017

Hanımların tercih ettiği en güzel hobilerden birisi olan iğne oyası ile hayatınıza renk katmanız ve en yeni modellerle tanışmanız amacıyla bugün yeni bir makale yazmaya karar verdik ve makalemizde bir birinden güzel örnekler yer vermiş bulunmaktayız.

igne-oyasi-modelleri-21

Başlıkta gördüğünüz üzere 2017 yılına girmeden yeni yola özel galeriler oluşturarak şimdiden çeşitli örnekler paylaşmaya başladık, sizleri en güzel iğne oyası örnekleri ile tanıştırmak ve bu örgü sanatını gelecek nesillere aktarmak için tüm gücümüz ve değerli desteklerinizle faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

igne-oyasi-modelleri-15

Resim galerimizde sadece bu konuya mahsus paylaşmış olduğumuz oya örnekleri sosyal medya hesaplarımızdan üyelerimiz tarafından bizlere gönderilen örneklerden oluşmaktadır.

İğne oyası örnekleri 2017

İğne oyası ile henüz tanışmamış bayanlara bu sanatı öğretmek ve sevdirmek bizim başlıca görevlerimizdendir. Bu kapsamda hali hazırda iğne oyası yapan hanımlarımızlar için de çeşitli iğne oyası örnekler paylaşarak onları yeni fikirlerle tanıştırmaya devam ediyoruz. Bayanların daha başarılı bir iğne oyası örmelerini sağlamak amacıyla çekmiş olduğumuz çeşitli eğitim videolarımızı da yakın zamanda sizlerle paylaşacağız.

Yeni yıl hediyesi olarak sevgiliye, arkadaşa veya anne babanıza yapabileceğiniz çeşitli süslemeli iğne oyası modellerini bir sonraki makalemizde paylaşacağız bizleri takip etmeye devam ediniz.

İğne oyası slayt gösterisi (video)

İğne oyası yazma modelleri, el sanatları arasında en eskilerden bir tanesi olan iğne oyası, tüm dünyada Türk oyası ismiyle bilinmektedir. İğne oyası ipek iplik kullanılarak iğne vasıtasıyla yapılan ve genelde üç boyutlu şekillerle tasarlanan ürünlerdir. Anadolu’ya özgü pamuktan yapılan yazmalar genel itibariyle baş örtüsü olarak kullanılan ve iğne oyası başta olmak üzere birçok oyayla kenarları süslenerek takılan basma kumaşlardır. İnce bir işçilikle yapılan iğne oyaları incecik dokunmuş basma kumaşa dikildiklerinde ortaya adeta bir sanat eseri çıkmaktadır. Farklı renk ve boyalarla yapılmış yazmaların üzerine işlenen iğne oyaları yazmanın rengiyle uyumlu, senenin moda olan motifleriyle tasarlanırlar.
Çeyizlerde kullanılmalarının yanında iğne oyası yazma modelleri ticareti de sıkça yapılan ürünlerdir. Özellikle değerli olan el yapımı yazmalara ipek iplik vasıtasıyla yapılan iğne oyalarının işlenmesi, yazmanın değerini ciddi oranda arttırmaktadır. Eski dönemlerde kök boyalarla imal edilen yazmalar 6 renk olarak tasarlanırken, günümüzde fabrikasyon üretim sayesinde renklerin sayısı 12’ye yükselmiştir. Özellikle tokat yazması dünyaya ihraç edilen meşhur yazmalardan bir tanesidir. Bu yazmayla birlikte işlenen iğne oyası adeta bir sanat eseri olarak kadınlarımızın başında anlam kazanmaktadır.

İğne oyası örnekleri 2017 başlıklı makalemizde olduğu gibi geçmiş yıllarda da yıllara göre atmış olduğumuz başlıklı yazılarımızda da bir birinden güzel örnekler paylaşmıştık mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

One thought on “İğne oyası modelleri 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir