İğne oyası modelleri 2018

Üç boyutlu olarak hazırlanan ve dünya da “Türk Oyası” ismiyle bilinen iğne oyaları ev tekstil ürünlerinin yanı sıra kadınlar tarafından kullanılan yazma kenarlarına da işlenmektedir. Her ikisi de geleneksel olan iğne oyası ve yazmanın birlikte kullanılması hem tarihi bakımdan hem de şıklık açısından önemlidir. Geleneksel örneklerle bezeli olan yazmalara uygulanan iğne oyaları kadınların süslü baş örtüsü kullanmalarının temelini oluşturmaktadır.

İğne oyası yazma örnekleri 2018 farklı motiflerin işlenmesiyle oluşturulmuş ve hemen her yörede işleniş bakımından değişik biçimlerde sunulmaktadır. Özellikle el boyaması yazmalara işlenen iğne oyası fiyatı oldukça yüksek rakamlara çıkabilmektedir. Bu sebeple unutulmaya yüz tutmuş bu geleneksel oya kadınlar tarafından ticari amaçlarla yeniden canlandırılmış ve uygulamaya başlanmıştır.

Öğrenme aşamasında zorluklar bulunsa da iğne oyası yapımı bir kez öğrenildikten sonra kolayca işlenebilen, hatta örgüyü örenin kendi motiflerini yaratabileceği bir sanattır. Bu nedenle iğne oyalarına yapan kişinin duygularının aktarıldığı söylenmektedir. İğne oyası işlenirken aynı modelin yapımında bile farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bu da oyanın aslında yaşayan ve nefes alan bir sanat olduğunun en büyük kanıtıdır. İğne oyası yazma kenarına direkt örülerek yapılabileceği gibi ayrı biçimde işlendikten sonra dikilebilir.

İğne Oyası Modelleri

İğne oyası örnekleri 2018 genel itibariyle doğadan ve insandan esinlenen motiflerle bezelidir. Bu motiflerde hayvanlar, çiçekler ve insanın kimi uzuvlarına atıf yapılabileceği gibi insanın duygularının işlendiği iğne oyası modelleri de bulunmaktadır. Bu oyaların işlenmesindeki amaç evlerin ve kadınların güzelleşmesidir. Bu nedenle işlenen oyaların duyguları ifade etmesi geleneği iğne oyasında uzun süredir uygulanmaktadır. İğne oyası küçük bir iğne yardımıyla atılan düğümlerden oluşur. Ancak farklı tekniklerle de iğne oyası yapılabilmektedir.

Genel itibariyle ipek iplikle iğne oyası yapımı geleneklerle bulunsa da günümüzde bu ipliklerin pahalı olması sebebiyle farklı iplik türleri de kullanılmaktadır. Ancak iğne oyası motiflerinde parlak iplik kullanımı kadınlar tarafından tercih edilmektedir. İğne oyalarını tığ işi dantelden ayıran en önemli fark bu oyanın yapımının oldukça zor olması ve görünürde ince bir işçiliğe sahip olmasıdır. Kullanılan motifler bakımından benzerlikler söz konusu olsa da iğne oyası modelleri birçok farklı ögeyi içinde barındırmaktadır.

İğne Oyası Yazmalar

Yazma kullanımı tıpkı iğne oyaları gibi Türk toplumuna özgü bir gelenektir. Anadolu’da hala üretimi devam eden yazmalar teknolojinin ilerlemesiyle birlikte el boyaması olma özelliğini yitirmiş ve makine baskısı şeklinde yapılmaktadır. Özellikle sarı renkli olarak yapılan Tokat yazması hem Anadolu’da hem de dünyada ünlüdür. Yazma kenarına oya işlenmesi geleneği de uzun bir süreden beri uygulanmaktadır. Anadolu’da birçok bölgede kadınlar hala bu yazmaları takmakta, gelinlerin çeyizlerine iğne oyası yazma modelleri koyulmaktadır. Yapımı oldukça zor olan bu oyanın kaliteli bir yazmayla birleşmesiyle ortaya şık bir görünümün çıkmasının yanında kadının renkliliğini simgeleyen bu ürün, özellikle baş örtüsü yerine eski Türklerde de kullanılan bir gelenektir.

İğne oyası yazma modeli seçebilmek için öncelikle renk uyumunun yakalanacağı bir tasarım elde etmek ve buna uygun iplikler almak gerekecektir. İğne oyası öğrenme işlemi en basit olan oyalardan başlanırsa kısa süre içerisinde daha zor olan uygulamalarda da başarı sağlanabilir. İğne oyası işlemek ciddi mana da sabır gerektiren, ince bir işçiliktir. Bu ince işçilik neticesinde ortaya çıkan iğne oyası yazma modelleri ise görülmeye değer örnekler sunmaktadır. Kullanılan tüm iğne oyası motifleri, yazmanın desenleri ve rengiyle uyumlu bir şekilde tasarlanarak uygulanır. Bu sayede ortaya şık bir görüntü çıkacak ve uzun yıllar kullanılabilecek bir yazma elde edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir