İğne Oyası

İğne oyası çok ince işçilik isteyen bir sanattır. Bazı örneklerimiz kolay olsada zor örnekler bulunmaktadır. İğne oyasının geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Anadoluda yaygın bir şekilden yaygın bir şekilde yapılan elişi örneklerinden biridir.

İğne oyaları eski dönemlerde ipek iplik ile yapılırdı günümüzde ise sentetik naylon ipliklerle yapılmaktadır. İğne oyasının hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır fakat Türk danteli olarak bilinmesi bizim milletimize ait olduğu görüşünü güçlendirmektedir.

İğne oyası modelleri (21)

Oyalar tülbente veya havluya uygun bir iplikten ve iğne ile yapılan çiçekler, meyveler, dağ şekilleri ve benzeri bir çok çeşitten oluşan bir sanattır. Bir çok yer bir çok şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde insanlar hem para kazanmak amaçlı hemde hobi olarak yapmaktadır. İğne oyası hem kızların çeyizlerinde hemde bayanların günlük yaşamlarında kullanıma uygun bir el sanatıdır.

çiçekli yazma oyaları

Yazma iğne oyası insanların bütçesini zorlamaz para kazanmak isteyenler için ise güzel bir tercihdir.Yaptığınız iğne oyalarını para kazanma amacıyla tuhaifyelerle çeyizcilerle ve benzeri yerlerle anlaşarak satış yapabilirsiniz.Aynı şekilde satın almak isteyenlerde çeyiz ve tuhafiyecilerden satın alabilirler.

İğne oyası’nın esası ipek iplik kullanılarak iğne ile atılan minik düğümlerin birikmesinden oluşur; atılan budüğümlerin kare veya üçgen olmak üzere iki ayrı şekli söz konusudur. Oyalarda esas ipek iplik kullanılmasının yanında pamuk iplik veya naylon iplikte kullanılmaktadır. En çok tercih edilen ipek ipliktir. Oyalarınızı süslemek isterseniz pul, boncuk,misina gibi süslemeye yardımcı malzemelerden yararlanabilirsiniz.

En güzel iğne oyası modelleri en yeni örnekler (4)

Modellerinizi daha güzel belli etmesi için kolalanır veya sabunlu bir bez üzerine konuduktan sonra düşük ısıda dikkatlice ütülenir bu işlem ortaya daha güzel bir sonuç çıkarmanızı sağlar. İğne oyası dünyamızda el emeği göz nuru tanımını en fazla temsil eden el sanatlarından biridir. İğne oyası genel olarak eşarplarda ve havlularda kullanılsada daha bir çok yerlerde kullanılmaktadır.

İğne Oyası Modelleri

İğne oyasının kullanıldığı yerler

Bayanların iğne oyası’nı sıklıla günlük hayatımızda kullandığı alanlar;

Havlular, eşarplar, namaz örtüleri, oda takımları, salon takımları, seccadeler, mutfak havluları, tespihler, abajurler, yatak örtüleri, kitap ayıracı, mendiller, yazma oyası, masa örtüleri, kolye, bileklik yüzük, küpe, pano saçakları, şaselerde, bohca süslemelerde, bluz yakalarında, gecelik yakalarında, para kesilerinde, çakmak kılıfı, sandık örtüsü, sehpa örtüsü, mevlüt bezleri, çiçek motifleri, saç tokası, fular ve benzeri bir çok yerde, bir çok şekilde kullanılmaktadır.

2015 Yazma kenarı iğne oyası

İğne oyası püf noktaları

İğne oyası yapılırken kullanılan kumaş tülbent ise ve ince bir kumaş ise yazmada büyük delikler olmaması ve yazmanın zedelenmemesi için iğnenin sivri ve küçük olmasına dikkat edilmesi gerekir. İpinizi iğneye dolarken çift düğüm atılarak dolarsak örneğimiz daha sağlam olur ve daha dik durur.

İğne oyası yaparken sadece tülbente veya kumaşa değil iplerimizide çok dikkat edilmesi gerekir. Makarlarımızın zarar görmemesi için makarlarınızı koyduğunuz çanta veya kutunun içerisinde bir birine dolaşıp zarar görmemesi için kullandığınız kadar ipin uzunluğunu belirledikten sonra makaranın üst tarafından geçirerek kesin, makarınızın ucunda kalan kısmı bir parça bantla bantlayarak veya çakmakla yakarak makarınıza yapıştırın, yaptığınız oyadan güzel bir sonuca varmak için düğümlerinizin sıkı ve sert olmasına dikkat edin, düğümler nekadar sıkı olursa örneğin okadar güzel ve kolalalı gibi durur.

Başarılı bir iğne oyası için…

 • İpinizin prüzsüz ve zarar görmemiş olmasına,
 • İğnenizin kör, yamuk veya kırık olmamasına,
 • Düğümlerinizin net atılmış olmasına,
 • Düğümlerinizin çok sıkı ve çok sert olmasına,
 • Oyanızın yaparken doğru şekilde sağa sola dönerek yapılmasına,
 • Kullandığınız ip naylon ise oya bittikten sonra asla sıcak ütü kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir.

İğne oyası için gerekli malzemeler

 • İğne (sosyete iğnesi veya ince iğne)
 • Makas (nakış makası olmasına dikkat edilmelidir)
 • İp (oya modelinize göre naylon, ipek ve benzeri iplikler)
 • Kumaş (oya yapacağınız modele göre değişir)
 • İğne kutusu (tercihe göre değişir)
 • Makara kutusu (isteğe göre değişir)

İğne oyası süslemeleri için kullanılan malzemeler

 • Boncuk
 • Metal pullar
 • Yıldız Pullar
 • Misina
 • İp
 • Sim dantel iplikleri

İğne oyası modelleri video

Resim galerimizde paylaştığımız örnekleri slyat video şeklinde de izleyebilirsiniz.

Bizlere katkıda bulunmak istermisiniz? iğne oyalarınızı bizlerle paylaşarak tüm bayanlarla yaratıcı fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Yapmanız gereken iletişim bölümünden yapmış olduğunuz oya resimlerini bizlere göndermek.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

2 thoughts on “İğne Oyası

 1. Çok teşekkürler vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı. Ayrıca paylaştığınız modellerde çok güzel

 2. Çok değerli bilgiler vermişsiniz. Ben ve annemde iğne oyası takı yapıyoruz. Sayenizde bilmediğimiz şeyleri öğrendik. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir