Yeni iğne oyası modelleri (40 adet)

En yeni iğne oyası modellerimizi web sitemizde yayımlamış bulunmaktayız. En son iğne oyası örneklerimizi yakından incelemek isteyenler resim katalogumuzu inceleyebilirler.

Anadolu’nun çok eski geleneklerinde yer alan iğne oyası, tüm dünyada Türklere özgü bir dantel çeşidi olarak bilinmektedir. Yapımı oldukça zor ve zahmetli olması sebebiyle bu oyayı yapanların sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Özellikle yazma kenarına işlenen iğne oyaları aynı zamanda farklı ev tekstili ürünlerinin kenarında da kullanılabilir.

İnce bir işçiliği olması sebebiyle iğne oyası modelleri kullanıldıkları tüm alanlarda hoş bir görünümün yakalanmasına yardımcı olmaktadır.

Son yıllarda ticari olarak kazanç rakamlarının yükselmesiyle birlikte kadınlar tarafından yeniden gözde hale gelen iğne oyası Anadolu’da birçok bölgede kullanım alanlarını sürdürmektedir.

Yeni iğne oyaları

Özellikle ipekle yapılan modelleri yüksek fiyatlara alıcı bulunan iğne oyalarında farklı birçok desen ve stil kullanılmaktadır. Yapan kişinin duygularını yansıttığı söylenen bu oya biçimi motiflerinin güzelliğiyle de dikkatleri üzerine çekmiştir.

İğne oyası motifleri kumaşa direkt yapılabileceği gibi üretilip sonradan kumaşa dikilmesi de sağlanabilir. Kumaşa direkt yapılan modeller ekstra dikim işlemi istemese de kumaşın vereceği ağırlıktan ve iğne oyası işlemenin uzun süre almasından ötürü yorucu bir uygulama olmaktadır. Bu nedenle iğne oyası yapan kişiler önce oyayı tamamlayıp sonrasında dikim işlemini yapmayı tercih etmektedirler. Bir iğne yardımıyla düğüm atılması biçiminde yapılan iğne oyası modelleri genel itibariyle doğadan ve hayvanlardan ilham almıştır. İnsanın çeşitli uzuvlarına da atıf yapılan modeller olmakla birlikte iğne oyaları çiçek ve meyve motiflerinden başka ihtişamlı kuş modellerinin işlendiği örneklerdir. Yapılan bazı modellerde bilinen herhangi bir desen ortaya çıkmamakla birlikte bu modeller de isim olarak bir şeye benzetilmek suretiyle adlandırılmışlardır. Bu modeller kişinin kendi hayal dünyasını ve duygularını yansıtması bakımından oldukça değerli bulunan tasarımlardır.

Yeni İğne Oyası Örnekleri

Yeni iğne oyası örnekleri genel itibariyle havlu kenarı ve yazma kenarı gibi ev tekstili ürünleri için tasarlanmıştır. Bu motifler kolay iğne oyası modelleri olabildiği gibi daha zor örneklerle de tasarlanabilirler. İğne oyalarında motifler zorlaştıkça yapım süreleri de buna paralel olarak uzamaktadır. Yeni iğne oyası modellerinde kullanılan iplikler daha uygun fiyatlı olmakla birlikte ipekteki parlak görünümün yakalanması hedeflenmiştir. İpek iplikle yapılan iğne oyaları nadir de olsalar hala tasarımlarda yer almaktadır.

İğne oyası örnekleri, kuşaktan kuşağa nesilden nesle aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Hamarat bayanlar tarafından bu örnekler sadece resimlerden çıkarılabilirken, bazı bayanlar farklı motifler ve örnekler de yaratmışladır. Yeni iğne oyası modelleri fazla geniş olmayan daha minimal tasarımlara sahiptir. Bu modellerde sezonun renkleri ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Kullanılacak olan ev tekstili ürünüyle takım bir renkte yapılmakla birlikte genellikle yeşil zemin üzerine mor, pembe, fuşya, kırmızı gibi renklerin hakimiyeti göze çarpmaktadır. Senin trenleri arasında yer alan metalik tonlar iğne oyalarında pek yer bulamasa da mavi bu renklerin yerine iğne oyalarında kullanımı yoğun olarak yapılan diğer bir renktir.

Çeşitli çiçek desenleriyle bezeli olan yeni iğne oyası tasarımları, küçük ve sık çiçek işlemelerinin yanında daha büyük ve tek renkli çiçek işlemeleriyle de yapılabilmektedir. Çiçeklerde orta bölümde farklı kenarlara doğru farklı renkler işlenirken, sarı rengin kullanımı görülmektedir. Menekşe, papatya türü açık yapraklı çiçek motifleri ağırlıklı olarak kullanım alanı bulmaktadır. İğne oyası modelleri arasında çilek, üzüm gibi meyvelerin kullanımı da göze çarpmaktadır. Bundan başka kelebek ve kuş figürleri iğne oyalarına hayvan figürü işlemek isteyenlerin tercihleri arasında yer almaktadır. İğne oyası motifleri içerisinden kendine yakışanı seçerek kaliteli bir model yaratmak mümkündür. Yeni iğne oyası motiflerinin tamamı evinize şıklık kazandıracak güzel tasarımlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir